Istorija

Imi (Imrich) Lichtenfeldas (Sde-Or), Krav Maga įkūrėjas, gimė 1910 m. Budapešte, kuris tuo metu buvo vienas iš Austrijos – Vengrijos imperijos centrų. Jis užaugo Bratislavoje, Slovakijos sostinėje, namuose, kur sportas ir humanistinis švietimas buvo lygūs. Šie švietimo elementai lėmė jo charakterio formavimą.

Samuelis Lichtenfeldas, Imi tėvas, buvo unikalus žmogus. Būdamas 13-os jis prisijungė prie kelionių cirko ir ateinančius dvidešimt metų užsiėmė imtynėmis, svorio kėlimu ir įvairiais pasirodymais, susijusiais su jėgos demonstravimu. Cirkas jam taip pat buvo mokykla, kur jis susipažino su žmonėmis, praktikuojančiais įvairias sporto šakas, įskaitant pačias neįprasčiausias iš jų. Šie žmonės išmokė jauną Samuelį, visko ką mokėjo patys, įskaitant skirtingus kovos metodus ir savigynos technikas.

Po to, kai jis paliko cirką ir persikėlė į Bratislavą (žinoma tada kaip Presburas), Samuelis Lichtenfeldas, įkūrė pirmąjį mieste sunkiosios atletikos klubą, kurį pavadino „Herkules“, mitologinio graikų herojaus garbei. Vėliau Samuelis pradėjo dirbti miesto policijos departamente, kur jis pakilo iki vyriausiojo detektyvo pareigų.

Tarnaudamas, Samuelis Lichtenfeldas, mokė savo pavaldinius apsiginti nuo agresyvių išpuolių neužmirštant moralinio elgesio tiek su nusikaltėliais, tiek ir su sąžiningais piliečiais. Jo metodai buvo labai stilingi, nors ir nelabai efektyvūs, tačiau jie atitiko savo laiką ir poreikius, laikantis tų apribojimų, kurie reglamentavo policijos veiksmus tuo metu.

Būdamas vaiku, savo tėvo prižiūrimas, Imi treniravosi skirtingose sporto ir fizinio lavinimo srityse, įskaitant gimnastiką, dalyvavo organizuojamuose detektyvų grupės treniruotėse, kurias reguliariai rengė Samuelis Lichtenfeldas. Tėvo palaimintas, Imi aktyviai dalyvavo daugelyje sporto šakų. Iš pradžių jis pasižymėjo plaukime, o labiausiai gimnastikoje, imtynėse ir bokse. 1928 m. Imi laimėjo jaunimo imtynių čempionatą Slovakijoje, o 1929 m. tokį patį turnyrą, tik tarp suaugusiųjų (antroje pusiauvidutinio svorio kategorijoje). Tais pačiais metais laimėjo bokso nacionalinį čempionatą ir gimnastikos tarptautinį turnyrą.

Per kitą dešimtmetį, Imi daugiausia dėmesio skyrė imtynėms, būdamas ir sportininku ir treneriu. Metai po metų, būdamas nacionalinės rinktinės narys, jis laimėjo Slovakijos čempionatus savo svorio kategorijoje. Iki 1939 m. Imi dalyvavo daugelyje tarptautinių turnyrų, laimėdamas begalę medalių ir prizų. Imi buvo laikomas vienu iš geriausių imtinininkų Europoje.

Sportinė Imi veikla apėmė ir akrobatinius užsiėmimus, kurie, savo ruožtu, įtakojo jį įsijungti į dramos teatro veiklą. Jis dėstė gimnastiką vienoje geriausių Slovakijos teatro trupių ir pats sėkmingai suvaidino keliuose kūriniuose.

30-ųjų metų viduryje padėtis Bratislavoje pradėjo keistis. Veikiant analogiškiems judėjimams centrinėje Europoje, atsirado fašistinės ir antisemitinės grupuotės, kurios kėlė neramumus visuomenėje ir darė didelę žalą žydų bendruomenei. Imi tapo jaunų žydų grupės lyderiu, kurios daugumą sudarė imtynininkai, boksininkai, sunkiaatlečiai. Ši atletų grupė bandė trukdyti antisemitinėms gaujoms patekti į žydų geto ir kelti pogromus. Taigi, 1936 – 1940 m. laikotarpyje Imi dalyvavo daugelyje gatvės mūšių su antisemitiniais banditais, veikdamas tiek grupėje, tiek individualiai. Šie įvykiai pavertė jį patyrusiu gatvės kovotoju ir padėjo pagrindus Krav Maga sistemos pradžiai.

1940 m. tapęs antisemitinei valdžiai rakštimi, Imi, palikęs savo namus, šeimą ir draugus, įlipo į paskutinį imigrantų laivą, ir sugebėjo pabėgti iš nacių gniaužtų.

Taip ir ne patekus į paskirties vietą, po beveik dvejus metus trukusios kelionės, Imi įstojo į Čekų legioną, kuris Antrojo pasaulinio karo metu buvo pavaldus Britų armijai. Ten jis tarnavo apie aštuoniolika mėnesių, būdamas skirtingose Vidurio Rytų vietovėse, tarp jų Libijoje, Egipte, Sirijoje ir Libane. 1942 m., Imi demobilizavosi ir gavo leidimą įvažiuoti į Palestinos teritoriją.

1944 m. Imi pradėjo treniruoti Izraelio karius gerai žinomų jam disciplinų: bendrojo fizinio lavinimo, plaukimo, peilio naudojimo ir gynybos prieš jį. Per šį laikotarpį, Imi treniravo keletą elitinių padalinių iš Hagana ir Palmach (garsios smogiamosios jėgos Haganah ir specialiųjų pajėgų IDF pirmtakai), įskaitant jų jūrų pėstininkų padalinį „Palyam“, o taip pat policijos pareigūnų grupes.

1948 m. įsikūrus Izraelio valstybei ir formuojantis Izraelio gynybos pajėgoms, kovos menų mokykloje Imi tapo vyriausiuoju fizinio lavinimo ir Krav Maga instruktoriumi. Jis tarnavo IDF apie 20 metų, per kuriuos sukūrė ir patobulino savo unikalų savigynos ir artimos kovos metodą. Imi asmeniškai treniravo Izraelio specialiųjų pajėgų asus ir apmokė daugelį Krav Maga instruktorių kartų, už ką pelnė Izraelio armijos vadovybės pripažinimą.

Turime nepamiršti, kad sistema Imi – Krav Maga turėjo tenkinti keletą Izraelio kariuomenės reikalavimų. Ji turėjo būti lengvai išmokstama ir naudojama, kad ir kareivis, ir biuro tarnautojas, ir specialiųjų pajėgų karys galėtų sėkmingai ją išmokti per kuo trumpesnį laiką. Taip pat, buvo būtina, kad karių įgyjami įgūdžiai būtų pasiekiami per minimalų treniruočių kiekį. O dar svarbiau buvo tai, kad Imi sukurta technika būtų lengvai pritaikoma esant didžiausio streso sąlygom.

Baigęs karinę tarnybą Imi pradėjo taikyti Krav Maga paprastų žmonių savigynai. Šis metodas buvo pritaikytas taip, kad tiktų vyrams ir moterims, merginoms ir vaikinams, vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms, visiems, kam gali prireikti apsaugoti savo gyvybę ir sveikatą užpuolimo metu, nesvarbu, kokia priežastis lėmė ataką: nusikalstamumo, nacionalistinė ar kita.

Siekdamas išplėsti savo sistemą Imi įsteigė du mokymo centrus, vieną – Tel Avive, o kitą savo gimtajame mieste – Netanijoje. Taigi, netikėtai Netania, gražus turistinis miestas ant Viduržemio jūros kranto, iš kurio kilę daugelis pasaulinės klasės Krav Maga instruktorių, greitai tapo žinomas, kaip piligrimų vieta šios originalios Izraelio kovos sistemos gerbėjams.

Tuo tarpu Imi Sde-Or ir toliau buvo Krav Maga konsultantu ir instruktoriumi Izraelio gynybinėms pajėgoms ir slaptosioms Izraelio tarnyboms. 1972 m., sporto ir fizinio lavinimo institute Vingeite, trenerių ir instruktorių mokykloje, įvyko pirmas kursas skirtas civiliniams instruktoriams. Nuo to laiko sistema buvo naudojama įvairiems civilių tikslams Izraelyje ir užsienyje.

Tūkstančiai žmonių buvo apmokyti lengvai įsisąmoninamos ir neturinčios nereikalingos informacijos Krav Maga savigynos metodikos. Be to, Izraelyje Krav Maga apmokomos ne tik izraelietiškos saugumo pajėgos ir policija, bet ir pradinių bei privačių mokyklų, kolegijų bei universitetų mokytojai. Taip pat mokymai vyksta privačiose studijose ir kaimo gyvenvietėse (pvz., kibucas ir moshavas) ir vietiniuose miestų bendruomenių centruose.

1978 m. Imi ir keletas jo mokinių įkūrė Izraelio Krav Maga asociaciją, siekiant išplėsti metodą Izraelyje bei užsienyje ir savigynos vertės perdavimą. Imi Sde-Or iki savo mirties buvo asociacijos prezidentas.

Tarptautinė veikla prasidėjo 1981 m., daugiausia JAV, gerai žinomo amerikiečių verslininko, pono Danielio Abrahomo didelio palaikymo dėka.

90-ųjų pradžioje, Meistras Imi, išreiškė norą sukurti tarptautinę Krav Maga federaciją, kurios tikslas buvo skleisti jo ypatingas žinias tarp žmonių visame pasaulyje. Galų gale įkurta, ji suteikė daug džiaugsmo Imi, kuriam jos atsiradimas reiškė jo gyvenimo svajonės išsipildymą.

Iki paskutinių savo gyvenimo dienų, būdamas 87 metų amžiaus, Imi ir toliau padėjo tobulinti techniką ir Krav Maga koncepcijas. Jis asmeniškai konsultavo geriausius Krav Maga specialistus, ir leido savo laiką mokydamas instruktorius iš Izraelio ir užsienio. Savo išskirtinėmis dvasinėmis savybėmis, subtiliu humoro jausmu ir gebėjimu dalintis savo žiniomis bei patirtimi, Imi įtakojo savo pasekėjų tobulėjimą.

Meistras Imi Sde-Or mirė 1998 m. sausį, būdamas visiškai sąmoningas ir žinodamas, kad jo mokymas yra gyvas ir klesti.

Mėgstamiausi grand meistro Imi Sde-Or išsireiškimai

 • Tas, kuris negali tvirtai pasakyti „Ne“, negali pasakyti ir „Taip!“;
 • Sakykite žmonėms tiesą į akis, ir jie atsakys tuo pačiu;
 • Ieškok taikos ne su draugais, o tik su priešais;
 • Tikslus išskaičiavimas išsaugo tikrą draugystę;
 • Stiprus žmogus turi daug draugų;
 • Ne kiekvienas vaikštantis ant dviejų kojų būtinai yra žmogus;
 • Pasaulyje nėra visiškai vienodų dalykų. Net dvyniai šiek tiek skiriasi vienas nuo kito;
 • Netgi du varžtai pagaminti tame pačiame konvejeryje nėra visiškai identiški. Net ir tas pats asmuo gali būti skirtingas skirtingu laiku;
 • Prieš pradedant užkariauti moters širdį jums geriau sužinoti, kas yra jos tėvas, kas yra jos brolis, o kartais ir kas yra jos vaikinas…;
 • Kartais vyras atsigręžia tam, kad pamatytų moterį ir tai visiškai pakeičia jo gyvenimą, o kartais ne atsigręžia ir, tai taip pat, visiškai pakeičia jo gyvenimą;
 • Aš nekeliauju į užsienį tam, kad apžiūrėti įžymybes: aš važiuoju tam, kad susitikčiau su žmonėmis;
 • Kiekvienas nori būti kažkieno nors vietoje: jaunas raumeningas cirko gimnastas atlieka akrobatinius triukus ant trapecijos, tuo tarpu apačioje, vienoje iš pačių brangiausių vietų sėdi storas turtingas verslininkas su cigaru burnoje, o šalia jo stulbinanti mergina. Verslininkas sako sau: „Aš viską atiduočiau tam, kad būti tokiu kaip jis, jaunu, atletišku, nerūpestingu!“, o akrobatas, kuris kabo ant trapecijos, galvoja: „Kaip gaila, kad aš negaliu būti jo vietoje – turtingas žmogus su tokia gražia moterimi, kuris gali sau leisti brangiausias vietas cirke tam, kad stebėti tokį jauną, vargšą nevykėlį, kaip aš, kuris rizikuoja savo gyvybe už grašius!“.